For mange i Nevlunghavn er Danny Sannes et kjent navn. Kanskje husker du han gutten som tilbrakte utallige timer på Nesjar-banen, alltid med en ball ved føttene og en drøm i hjertet? I dag, etter 15 år med hardt arbeid og dedikasjon, har Danny skapt noe stort. Han er grunnleggeren av Fotballprogresjon Norge (FPN), en av Skandinavias ledende utviklings arenaer for unge fotballspillere.

Vi møter Danny i Torrevieja, hvor han nå bygger opp en ny avdeling for FPN.
– «Nå går det så bra i Norge med min dyktige kollega Kim-David Hunstok i førersetet, at jeg kan bo i Spania og utvide virksomheten hit. Det er jo perfekt, værmessig sett!» sier han entusiastisk.
Drømmen om å bli topp trener
Danny hadde opprinnelig et klart mål: Han ville bli trener på høyeste nivå. For å oppnå dette fulgte han tett noen av Norges og Europas beste trenere, fikk innpass i deres innerste sirkler og lærte alt han kunne. Han fikk tilgang til de eksklusive arenaene i fotballverdenen og studerte metodene til topptrenere på nært hold. Men etter hvert innså han at hans virkelige styrke lå i spillerutvikling.
– «Jeg innså at jeg aldri ville nå det nivået jeg drømte om som trener, men jeg hadde et unikt blikk for spillerutvikling. Det var da FPN ble født.»
FPN – Et unikt utviklingskonsept
Fotballprogresjon Norge (FPN) ble etablert med et klart formål: å gi unge fotballspillere de beste mulige forutsetningene for å lykkes. Gjennom en kombinasjon av individuelt tilpassede treningsopplegg, profesjonelle trenere og topp fasiliteter, har FPN blitt en suksesshistorie.
– «Da jeg startet FPN, var jeg alene om alt, men etter hvert begynte jungeltelegrafen å gå. Nå har vi et sterkt team av spillerutviklere, mentale trenere, fysiske trenere, hurtighets trenere, analyse spesialister, og en tydelig metodikk som fungerer,» forteller Danny.
I dag tilbyr FPN fotballskoler, PT-timer og mentorprogrammer i Norge og Spania.
Fotballskoler i Torrevieja – utvikling i perfekte omgivelser
FPN arrangerer fotballskoler i Torrevieja i vinterferien, høstferien og sommerferien, og tilbyr tillegg individuelle PT-timer for fotballspillere som er på ferie med familien.
– «Vår filosofi er at alle som vil bli gode, skal ha muligheten til å utvikle seg. Derfor jobber vi med små grupper basert på ferdighets nivå, slik at hver enkelt får maksimal oppfølging,» forklarer Danny.
FPN har med seg trenere fra mange nasjoner både i Norge og i Spania.
Alle trenere tilfører FPN sin verdi og sine kompetanser, som gjør at vi utvikler oss og skaper hele tiden noe nytt.
Vi får sikkert 30-40 søknader fra trenere hvert år som vil inn i FPN systemet som vi dessverre må si nei til, det er ett trangt nåløye heldigvis å komme inn
Resultatene taler for seg selv
FPN har allerede vært med å utvikle over 70 landslagsspillere, hvorav 50 har vært med oss over betydelig periode.
– «Hmm… Ja, Oscar Bobb, Kristian Thorstvedt, Erik Botheim… Også må jeg nevne Oliver Braude, som nylig ble kåret til verdens største back talent,» sier Danny beskjedent.
Det er ikke bare spillerne som har suksess – FPN har blitt et referansepunkt i internasjonal spillerutvikling. Agenter ringer stadig for å få innsikt i talentene som utvikles her. Mens vi snakker med Danny, ringer telefonen hans flere ganger.
– «Den må jeg ta, det er en agent fra Finland,» smiler han.
Fremtiden for FPN
Med stadig flere unge talenter som søker seg til FPNs utviklingsprogrammer, ser fremtiden lys ut. Danny har nylig vært med å starte et nytt agentur sammen med to profilerte spillere.
– «Det kan jeg ikke si så mye om enda, men navnet er klart. Du forstår det når det blir offentlig,» sier han hemmelighetsfullt.
Og da skal vi jaggu dele det her på NevlunghavnLosen
FPN – Veien til en profesjonell fotballkarriere
For de som drømmer om en karriere i fotball, er FPN et sted hvor de kan få de rette verktøyene og den veiledningen de trenger. Med dedikerte trenere, et sterkt nettverk og et unikt fokus på individuell utvikling, har FPN allerede hjulpet mange spillere opp og frem.
Danny Sannes og FPN viser at med hardt arbeid, kunnskap og lidenskap, kan man skape noe stort. Kanskje er det nettopp på en av FPNs fotballskoler i Spania at vi får se morgendagens stjerner utvikle seg?
Danny anbefaler alle som vil vite mer om FPN- Fotballprogresjon Norge, eller vurdere en av deres skoler eller PT-timer, å ta en titt på deres nettside for mer informasjon.
Om Du vil støtte vårt (Losens) engasjement sier vi TUSEN TAKK for en tier eller to, Vipps te # 903318
Tekst: NevlunghavnLosen
Foto: Losen –
Håper du likte dette – Setter stor pris på om du vil dele den med dine venner, på den måten kan vi vokse og ikke minst informere dine venner om hva som skjer i Brunlanes. TUSEN TAKK